10. "Happy birthday" je zaštićena autorskim pravima. Gotovo da se ne može zamisliti filmska scena rođendanske zabave bez ove melodije. "Happy birthday" je pjesmica koja je najprepoznatljivija u engleskom govornom području i službeno je prevedena na 13 svjetskih jezika. Autorska prava posjeduje Warner Bros i svako javno korištenje melodije naplaćuje 10.000 dolara, bilo da se radi o korištenju u filmu ili o javnom izvođenju.
Kada ulazimo u historiju pjesme jako teško je "uhvatiti" pravog autora. Početkom prošlog stoljeća dvije sestre učiteljice su, nalazeći razne načine da djeci približe pjevanje, u već napisanu melodiju "Good morning to all" ukomponirale svoj tekst. Ta verzija je objavljena, ali nije zaštićena. Tek 1935 godine zaštićena je pod imenom američkog kompozitora Prestona Orema. Na koji način je Preston zaštitio neautorsku melodiju ostaje još nerazjašnjeno. 1988. godine Warner Bros otkupljuje autorska prava za 25 miliona dolara (iako je procjena vrijednosti bila samo 5 miliona) i od tada postoje utanačena pravila korištenja koja se uglavnom svode na činjenicu da se svako javno korištenje plaća Warneru. Ova kuća nikad nije objavila profit na ovu jednostavnu melodiju ali pretpostavlja se da su do 2010. godine inkasirali 700 miliona dolara.
Pjesma će postati javna tek 2030. godine kao javno vlasništvo koje svako može koristiti. Do tada ibretit ćemo se ciframa Warnerovog poslovnog poduhvata.
09. Screaming Jay Hawkins je imao 34 djece. Ako ste se čudili brojevima Bahovog potomstva ovdje priča postaje još zanimljivija. Tridesetčetvoro čeljadi je minimalan broj jer su se od momenta njegove smrti počeli pojavljivati potomci "sa strane" tako da broj ide do vrtoglavih - 57, a po nekim izvorima 75! Pokrenuta je internet stranica koja traži sve potomke ovog ekstravagantnog bluzera i uspjela je naći "provjerenih" 33 koji su 2001. napravili reunion.
Jay se sigurno vodio našom bosanskom da "svako dijete ima svoju nafaku". O njegovom seksipilu prosudite sami:
08. Celine Dion - My heart will go on je demo, snimljen "iz prve". Za sve koje se bave muzikom ova činjenica zvuči nevjerovatno. Snimanje u studijima često se svodi na beskonačno ponavljanje dok se ne dobije pravi zvuk ili melodija, naročito kod pjevača. James Cameroon, režiser Titanica, navodno nije baš bio oduševljen sa Celine i smatrao je da njen meki vokal neće dočarati zvučnu pozadinu kraja filma. Celine je na nagovor svog muža - producenta ipak otpjevala demo - u jednom "tejku", od početka do kraja bez ponavljanja ili nasnimavanja, i poslala Cameroonu. Taj demo mu se jako dopao i samoinicijativno ga je ubacio u film. Masteriziran ostao je tu kao monument ovoj pjevačici zlatnog glasa.
07. Leo Fender, osnivač Fendera, nije znao svirati gitaru. Sredinom prošlog stoljeća prve masovno proizvođene gitare su Fenderove. Stratokaster se doživljavao kao najbolja električna gitara koju su koristili svi muzičari iz svih žanrova, reski zvuk telekastera je prepoznatljiv i na snimcima starim šezdesetak godina, P bas je prvi električni bas, a J se smatra pouzdanom i jednom od najboljih bas gitara. Leo je osnivač i izumitelj "Musicman" brenda, jednih od najskupljih serijskih gitara na tržištu. I sve to a da nije znao svirati gitaru.
07. Leo Fender, osnivač Fendera, nije znao svirati gitaru. Sredinom prošlog stoljeća prve masovno proizvođene gitare su Fenderove. Stratokaster se doživljavao kao najbolja električna gitara koju su koristili svi muzičari iz svih žanrova, reski zvuk telekastera je prepoznatljiv i na snimcima starim šezdesetak godina, P bas je prvi električni bas, a J se smatra pouzdanom i jednom od najboljih bas gitara. Leo je osnivač i izumitelj "Musicman" brenda, jednih od najskupljih serijskih gitara na tržištu. I sve to a da nije znao svirati gitaru.
06. Tommi Iomi nije imao vrhove prstiju. Tommi je poznat kao osnivač Black Sabbatha, jednog od prvih heavy metal bendova. Zvuk koji su imali Sabbathi je težak i jak dijelom zbog Tommijeve nesreće.
Posljednji radni dan u fabrici za proizvodnju metalnih ploča imao je nesreću kada ga mu je sjekač aluminijskih ploča povukao ruku i odrezao vrhove prstiju desne ruke. Pošto je ljevak i desna ruka mu je služila za sviranje po vratu gitare Tommi je prostim zahvatima (flasterima i sl.) pokušavao ublažiti bolove prilikom sviranja, ali nije išlo. Onda je počeo štimati gitaru za stepen niže i konačno mogao svirati. Od ovog štima i izlazi teški i duboki zvuk muzike Black Sabbatha.
05. Mariah Carey pjeva u sedmoj oktavi. Ovo moramo uzeti sa rezervom. Napetost glasnih žica kod žena poslije puberteta uglavnom ostaje puno viša nego kod muškaraca tako da mogu pjevati više tonove. Raritet je čuti ženski vokal u četvroj oktavi i on se obično falsetom - jažnih načinom pjevanja gdje se ne pjeva otvorenog grla. Visine iznad četvrte oktave mogu se dobiti samo krikom.
Fizički je nemoguće stisnuti zdrave glasnice i grlo da bi se dobila visina od sedam oktava. Mariah je kćerka operne pjevačice i od malena je kopirala mamu. Tako je izvježbala i počela kontrolisati krik do te mjere da je počela pjevati melodije. Na živim nastupima, još od mlađih dana, možete čuti savršeno kontolisane i dugotrajne melodije u sedmoj oktavi, pa čak i više. Ako budete pretraživali po YouTube Mariahine tonove, topla preporuka je da se zadržite na njenih dužim formama i koncertima.
04. Rick Allen je svirao bubanj jednom rukom. Još jedna tužna priča veže se za bubnjara Def Leparda. Nakon saobraćajne nesreće i opasnog oštećenja lijeve ruke doktori su mu operativnim zahvatom spasili ruku. Ipak nakon nekog vremena pojavila se gangrena te su mu je morali odstraniti. Rick je ipak nastavio svirati bubanj i to sa jednom rukom.
Nastavio je svirati električni bubanj koji ne zahtjeva mnogo snage, a neke komponente koje se inače sviraju rukom svirao je nogama. Frontmen Def Leparda izjavljivao je da je sa takvom postavkom Rick svirao bolje nego prije nesreće.
03. Dark side of the moon bio je na Bilbordovoj listi čak 741 sedmicu, od 1973 do 1988.
Ovaj album je sniman u poznatom Abbey Roadu uz upotrebu do tada neoprobanih tehnika snimanja - multitrak snimanje i upotreba lupova. Album je sublimacija dugogodišnjeg rada benda, tekstovi su egzistencionlistički i duboko povezani sa Sydom Barretom, muzika napredna za svoje vrijeme, a živi nastupi davali su svakoj pjesmi novi život.
Album je od strane fanova i kritike najbolji Floydov album i jedan od najprodavanijih albuma svih vremena. 15 godina singlovi su bili u vrhu top lista i do danas niko nije napravio takav uspjeh sa jednim albumom.
02. Top 5 Beatlesa. Do tada i niko poslije toga - Beatlesi su imali svih pet top pjesama na Bilbord top listi najpopularnijih pjesama. U vrijeme kad bitlmanija stigla u SAD top liste popularne muzike preuzela je ekipa iz Liverpula i 04. aprila 1964. na listi sto najpopularnijih pjesama postavila svojih pet pjesama. Još jedna zanimljivost - te sedmice su prodali milion albuma.
Izgled vrha Bilbordove top liste izgledao je ovako:
No. 2, "Twist and Shout"
No. 3, "She Loves You"
No. 4, "I Want to Hold Your Hand"
No. 5, "Please Please Me"
01. Klub 27 - crna tačka u svijetu muzike. Zanimljivost koja se nameće kao tema zavjera, klub 27 označava preminule ili poginule zvijezde koji su napustili ovaj svijet u 27.oj godini života.
Lista zapravo i nije "postojala" do početka sedamdesetih godina kada su tragično preminuli članovi hipi pokreta i javnih boraca za ljudska prava (o tome smo pisali) u kratkom vremenskom periodu. Priča se aktuelizirala sredinom devedestih smrću Kurta Cobaina, a zadnji slučaj je bio sa tragično preminulom Amy Winehouse.
Kompletnu listu možete pogledati OVDJE, a evo skraćene:
Robert Johnson (jedan od nauticijnijih bluzera) 1938.
Brian Jones (osnivač i gitarista Rolling Stonesa) 1969.
Jimi Hendrix (pjevač i gitarista) 1970.
Janis Joplin (pjevačica) 1970.
Jim Morrison (pjesnik pjevač Doorsa) 1971.
Dave Alexander (basista The Stoogesa) 1975.
Kurt Cobain (osnivač Nirvane) 1994. (ovdje možemo navesti i manje poznatog Kristena Pfiffa, basiste benda Kurtove supruge Hole koji je preminuo iste godine)
Amy Winehouse (pjevačica) 2011.
Izvori: wikipedia.com i watchmojo.com
Nema komentara:
Objavi komentar