Na muzičkoj sceni desilo se nekoliko blistavih trenutaka koji i danas zazvone kad se pomenu. Pokušao sam sam sebi izabrati deset najboljih albuma proteklog perioda, malo zbog sebe, a malo i zbog vas da se zajedno podsjetimo onoga što se izdešavalo. Svi imamo drugačije ukuse i poglede na estetiku pa sam siguran da se mnogi neće složiti ne samo sa redoslijedom, nego i samim odabirom albuma. Ali bitno je da vas podsjeti na ono što ste voljeli i što i danas volite.
Kod odabira albuma koji su došli na listu imao sam dva parametra:
- na albumu mora biti barem dijelom zastupljen kreativni rad izvođača - što će reć' da nema Tife ili Halida - oni su svoje pjesme dobijali ili kupovali i nisu imali direktan udio kreativnom i
- album se mora meni svidjeti - što će reć' da nema Kemala Malovčića, jer je njegova poetika meni bezazlena, suha i poglupa.
Idemo:
10. Konvoj - Bez razlike (1998.). Đozo je jedan od najboljih basista u BIH. Prva dva albuma Konvoja su prepuna prelijepih basovskih linija.
Ovaj album je inicirao i prvu veliku (možda i jedinu uopće) turneju po BIH u kojoj je Konvoj svirao u sedamnaest gradova. Čik nek neko ponovi!
9. Irina & VI - A krv mi vri (2002.). Ljuto, ljuto!
Irina Kapetanović je jedinstvena pojava. Netipično pjeva za sva ovdašnja estetska mjerila ženskog vokala. Ovaj album je vrijedan zbog toga i nekoliko odličnih pjesama. Ističu se "Mrazevi" na kojoj možete čuti njen vokal u svim bojama i ono ljuto što album ima.
Album su pratili osrednji spotovi i loš drugi album tako da se nije dugo zadržao popularan osim navedene pjesme.
8. Dino Merlin - Sredinom (2000.). Dino je cijelu muzičku karijeru sastavljao od tuđih motiva, ideja i pjesama. To mu se obilo o glavu "Fotografijom" - Njemačkoj agenciji za zaštitu autorskih prava je platio veliku sumu za narušena autorska prava na pjesmu "Jednom kad sve ovo bude juče". To je kod nas manje poznato, ali nam je dobro poznato da je nedavno zaštitio sve svoje pjesme u agenciji u kojoj je on osnivač i čivija.
"Sredinom" mu je najzreliji album karijere i na njemu, poučen iskustvom "Fotografije" nije đonio ništa poznato. Tekstove je tražio u starim pjesmama zaboravljenih pjesnika, ne muzičara; pjesme u nama nepoznatim diskografskim kućama sa egzotičnih dijelova planete i tako nam predstavio opasno kvalitetan i jak album.
Kod nas ne postoje zvanični podaci o uspješnosti albuma, a u ono vrijeme nije bilo YouTube mjerila popularnosti tako da se nikad nećemo moći sa sigurnošću reći da li je ovo bio najpopularniji album kod nas. Ono što sigurno mogu reći je da su mi likovi koji su prodavali piratske kasete na pijaci pričali kako je to jedina kaseta na kojoj su zgrnuli lovu.
7. Edo Maajka - Slušaj mater (2002.). Prije Ede bili su reperi koji su pročali o travi, pištoljima, mržnji i vlastitom egu. Edo je donio ono što je hip hopu trebalo da se dođe do svih nas.
Edo je pun bijesa i riječi. Ima dar za pričanje i smišljanje priča.
Ovaj album je pokrenuo val novih repera (od kojih se jedino Frenkie približio Edi) u izdanju FM Jam produkcije iz Tuzle.
6. Knock Out - Jednom kad sve ovo... (2001.). Ako ćete definiciju muzičkog albuma možete je čuti ovdje. Sve pjesme su jednake, isti zvuk od početka do kraja.
Atmosfera albuma je prozračna i svijetla, sve pjesme su kvalitetne. Puško ga je majstorski donio i iznio - sve pjesme su njegove, a o njegovim pjevačkim sposobnostima ne treba trošiti riječi. Da je Knock Out kojim slučajem ostao u tadašnjem sastavu, ovaj album bi im i danas važio kao jedan od najboljih u njihovom opusu. Šteta što se posvađaše.
5. Letu Štuke - Minimalizam (2006.). Nikad prije ovog albuma nisam čuo tako dobru poeziju u muzici. Danima sam ga preslušavao udišući svaku riječ.
Album je djelo Dine Šarana i Đanija Pervana, dvojice genijalaca u svom poslu koje je sudbina spojila opet poslije rata na našu veliku radost. Čini da se njihovo pojedinačno umijeće ovdje najviše osjetilo i da se na pravi način spojilo. Zvuk albuma je neobičan, melahoničan, progresivan za sve do tada i nagodan za slušanja u svakoj prilici. Nekoliko pjesama su definitivno biseri u moru lijepog što se muzici desilo zadnjih 20 godina. Ipak šarolikost u svakom aspektu (pjesme su nastajale dvadesetak godina) ne čine ga uobličenom pričom pa se nalazi na petom mjestu.
4. Skroz - Skroz (1999.). Za razliku od prethodnog na listi, prednost ovoga je totalna šarolikost koja ulazi u domen apsolutne anarhije u zvuku i traje od prve do zadnje pjesme. Ta totalna šarolikost ga čini posebnim i dobrim.
Istina je da su najbolje pjesme Skroza na prvom albumu. Pjesme su nastajale u ratnim vremenima i pune su bijesa prema svijetu koji je tada okruživao mlade ljude.
Bijes i tragikomedija života - u te dvije riječi bi stao opis Skrozovog prvijenca. Valja napomenuti jednu stvar - album je sniman na nekoliko lokacija, u nekoliko različitih studija (jedan od njih je najobičniji kućni studio), miksan na nekoliko različitih mjesta i otpjevan u nekoliko različitih vremenskih intervala. To ga čini konfuznom kakofonijom koju je uvijek zanimljivo slušati ispočetka.
3. Zabranjeno Pušenje - Fildžan viška (1997.). Biće da je glavni razlog zašto se Fildžan viška nalazi na trećem mjestu vrijeme u kojem se pojavio. Album priča priču koju smo mi svi pričali nakon Dejtona - o uništenim snovima, dvoličnim likovima, životnim putevima koji se čudno dešavaju u ratnim vihorima. Na albumu pjeva Sejo, Željko i Elvis, pjesme su nastajale u nekoliko različitih prostora i zagrebački producent Dennyken ih je savršeno zvučno uobličio. Za one koji nisu odrasli uz ove pjesme, neka ih obavezno ispoštuju - apsolutno sve. Svaka pjesma je priča za sebe.
Dubioza se pokazala kao najozbiljniji bend nove generacije. Firma ilegal je napravila svoj prostor u pravo vrijeme. Netipično za sve nabrojane bendove i albume, ovaj je striktno društveno angažovan, Dubiozina priča je najoriginalnija i najmastorskije odrađena i sa ovim albumom predstavljena prvi put na bosanskom jeziku.
Album su izdali sami, tematski ga uvezali za malim intermecima i mogli ste ga kuputi uz novine. Sve pjesme i danas zvuče aktuelno.
Nekoliko albuma koji nisu ušli na listu deset odabranih, a red je da ih pomenemo:
Zoster - Ojužilo
Erogene Zone - Robija
Zabranjeno Pušenje - Bog vozi Mercedes
Laka - Zec
Dubioza Kolektiv - Apsurdistan
Southern Storm - 1999.
1. Letu Štuke - Proteini ugljikohidrati (2008.). Nastavljajući nivo kojeg su postavili prvim albumom, drugi album Štuka je digao ljestvicu za još jedan podiok u svim segmentima. Bend zvuči uvježbanije, zvuk je izjednačeniji i pjesme su odlične, sve do jedne.
Dino je po svim mjerilima jedan od najboljih bosanskohercegovačkih pjesnika nove generacije. Jednostavna dubina, iskrenost, neobične slike i uglovi posmatrača su već priznata na svim govornim područjima našeg dijela Balkana.
Iako još daleko od popularnosti kakve imaju neki ranije nabrojani, tek su na trećem albumu. Proteini i ugljikohidrati su meni nešto najbolje što sam čuo od nas.
Nadam se da se među mojih prvih deset nalazi i vaš najbolji.
Ako imate svoju listu najboljih, sastavite je, obrazložite je i pošaljite na FB adresu Ulicamamo da je postavimo!
Nema komentara:
Objavi komentar