Jasmin Imamović je Gradonačelnik Tuzle. Napisao je 4 romana, a "Slana zemlja" mu je peti. Večeras je u Općoj Biblioteci u Zenici održana promocija.
"Slana zemlja" je pisan po istinitom događaju iz perioda Drugog svjetskog rata o izgubljenoj ljubavi. Ljubav se desila između Elvira Šiljka, aktivnog antifašiste i Fride Laufer jevrejke. Ljubav je okončana streljanjem Elvira od strane ustaša i smrću Fride i njihove tek rođene bebe u konc-logoru. Detaljniju fabulu možete pročitati OVDJE.
Na dvadesetu godišnjicu stradanja u Srebrenici i na sedamdesetu godišnjicu pobjede nad fašizmom "Slana zemlja" mora opet napominjati na sva ljudska stradanja koja su se desila na ovim prostorima i na gomilu neispričanih priča iz tih doba. Likovi iz romana, koje je Jasmin pronašao u spisima iz tog doba, su jasna slika i prilika likova koji su i u nedavnim stradanjima bili akteri. Fašisti, antifašisti, ljudi i neljudi, historija se nemilosrdno ponavlja i podsjeća ko smo, gdje i kome pripadamo, protiv čega se moramo i trebamo boriti.
Fašizam tog doba je, za razliku od posljednjeg iz devedesetih, bio institucionalizovan i decidan. Jedan od zakona iz NDH glasio je otpilike: "Za svako širenje glasina protiv Države krivi su jevreji". Kazne su bile drakonske i streljalo se isti dan. Antifašisti, koji su djelovali u ilegali, takođe su bili streljani isti dan. Takva je bila sudbina i glavnog lika - Elvira. Fridina je bila možda teža - deportovana je u konc - logor sa tek začetim djetetom.
Autorovo izlaganje nije se samo ticalo knjige, nego i važnosti borbe koju smo nedavno vodili protiv fašista. U vremenu nacionalnih podjela antifašizam se čini kao najpravednija i najčišća osnova za naš uzdramni identitet. "Svaka nacija na svijetu se temelji na antifašizmu i to jedina ideja koja veže sve države na svijetu... Antifašistička ideja bi kod nas mogla biti kohezivno tkivo društva, države i njenih nacionalnih granica. Tako su nas i priznali - po AVNOJskim granicama, da njih nije bilo ne bi pomislili da nas devedesetih priznaju kao državu."
Po riječima autora, roman je pisao da bude istinit i čitak. Promotor je bio Đorđe Krajišik, a moderator Slavica Hrnkaš.
Nema komentara:
Objavi komentar