8.3.15

Zašto je osmi mart međunarodni Dan žena?

Čaršija je puna preprodavača cvijeća. Žene hodaju sa ružama u rukama. Oni inventniji muški su već smisliti originalan način da obraduju ženu, a većina ih se predala - jednostavno su kupili cvijet ili buket. Sreća njihova što je praznik žena jednom godišnje.

Besirov crtež

Zašto je Dan žena osmog marta? Iako većina ljudi misli da je to komunističko valentinovo, postoji velika i snažna historija iza osmog marta. Inače, osmi mart i prvi maj su datumi iz historije zapadne Evrope i Amerike jer su upravo tamo radnici, ugnjetavani kapitalističkim obespravljenjima, digli glas protiv loših uvjeta rada.

Osmog marta 1857. radnice iz tvornice tekstila u New Yorku su javno demonstrirale zbog loših uvjeta rada i niskih plaća. Te demonstracije ostale su upamćene kao prve koje su organizovale žene i tako skrenule pažnju na svoj udio na tržištu rada. Policija ih je brutalno rastjerala. Dva mjeseca kasnije osnovale su sindikat. I taj vid borbe za prava radnika brzo je ugušen.

Od tada svake godine na osmi mart radnice New Yorka su šetale kroz svoj grad skrečući pažnju na sebe i svoja prava. Pokret je rastao tako da je 1908. zabilježen rekordan broj učenika demonstracija - 15.000. Sljedeće godine Socijalistička partija SADa je donijela dekret o proglašavanju osmog marta Praznikom žena. Od 1911. na taj dan se obilježava i jedan tužan događaj - u požaru u tvornici Triangle Shirtwaist u New Yorku 28. februara poginulo je 140 žena. Te godine osmi mart je bio datum velikih demonstracija za prava žena u većini zapadnoevropskih i američkih gradova i od tada dobija status globalnog datuma.

Plakat iz 1914. godine koji poziva na okupljanje
povodom Dana žena

Dan žena bio je jedan od stubova aktivizma pred Oktobarsku revoluciju u Rusiji. Nakon dolaska komunista na vlast osmi mart je proglašen državnim praznik i od 1945. došao je ovdje. Danas se još u nekim zemljama bivšeg SSSRa slavi kao državni praznik - ne kupovinama parfema, nego spomenom na žene koje su uticale na tok historije prava radnica diljem svijeta. Dakle, ne slavimo ženski izgled ili ljepotu, slavimo žene u radnim odijelima koje su prve imale "muda" da dignu glas za svoja prava.

Aleksandra Kolontaj - žena koja je
nagovorila Lenjina da osmi mart proglasi
državnim praznikom

Svim ženama sretan Dan žena, uz želje da i dalje budu stub društva u kojem živimo i da im svaka borba za prava bude uspješna.

Nema komentara:

Objavi komentar